Červené žilky na tváři – co (ne)dělat?

02.05.2021

Červené žilky jsou drobnou chybičkou na kráse, která trápí mnohé z nás. Týkají se žen i mužů, pokožky mladší ale také starší, avšak nejčastěji postihují ženy nad 30 let. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak na prevenci žilek ve tváři, ale i možnosti, jak se jich zbavit úplně!

Proč vznikají

Drobné žilky na tváři se obvykle začínají objevovat okolo 30. roku života, kdy naše pleť začíná stárnout. Nejčastěji je najdeme na tvářích, nosu, krku, ale také v dekoltu. Významnou roli při jejich vzniku hraje také genetika, avšak do velké míry naši pokožku ovlivňujeme i životním stylem. Popraskané žilky vznikají jako důsledek poklesu pružnosti cévních stěn s rostoucím věkem.

Nejprve se mohou objevit drobné žilky a později celé shluky, nebo dokonce trvalé začervenání pokožky (nazývané také rosacea nebo růžovka).

Co je spouštěčem

Kouření je zlozvyk, který se časem promítne i na vaší pokožce. Při kouření dochází ke vzniku volných radikálů. Ty následně narušují buněčné membrány a dochází ke ztrátě pružnosti cév. Nadměrné opalování bez kvalitního ochranného krému způsobuje předčasné stárnutí pokožky a také rozšíření kapilár. Nepříznivě na žilky působí zimní období, kdy je pokožka vystavena silnému větru, mrazu a prudkým změnám teplot při přechodu z tepla do zimy. Pozor si dejte taky na silné prokrvování pokožky, které vzniká například konzumací pálivých pokrmů či alkoholu.

Péče o pleť, která je náchylná ke tvorbě žilek

Důležité je používat přípravky určené na tento specifický problém během celého roku. Zvolte vždy kosmetiku, která je určená pro citlivou pleť a s látkami, které pleť zklidňují. Způsob nanášení všech přípravků by měl být vždy maximálně šetrný. Přidáváme několik tipů, jak na to:

1) Obličej neumývejte příliš studenou, ani příliš teplou vodou.

2) Přípravky nanášejte jemně, bez tření či drhnutí pleti.

3) Při pleti se sklonem ke kuperióze vynechte mechanické peelingy či slupovací pleťové masky.

Takto citlivá pleť má oslabenou kožní bariéru a proto je důležité nezapomínat na krémy s UV faktorem. Myslete na to, že pleť musí být dostatečně hydratovaná, obzvláště v zimním období. Můžete tak velmi jednoduše zabránit rozšíření dalších žilek.

Pokud chcete první žilky zamaskovat, vhodné jsou krycí krémy nebo pudrovo-krémový make-up. Je ale důležité ho do pleti vklepat, nikoliv vmasírovat. Použít můžete také speciální zelené korektory, které nanesete na dané místo a následně překryjete make-upem. Ideální je vyhýbat se kosmetice s vysokým obsahem alkoholu a s parfemací. Důležité je také nepoužívat peelingy s hrubými částečkami, které mohou pleť ještě více podráždit.

Dají se tedy žilky odstranit?

Pokud svojí pokožce budete věnovat dostatečnou pozornost a hydratovat ji, můžete velmi jednoduše zabránit rozšíření dalších žilek na tváři. Bohužel, ani ty nejlepší krémy nedokážou odstranit popraskané žilky ze dne na den. Dopřejte svojí pokožce čas na regeneraci, a červené žilky mohou být časem jemnější či dokonce zmizet. Pokud jsou žilky velkou estetickou překážkou, můžete využít laser. Tento zákrok je rychlý a téměř bezbolestný způsob, jak se žilek zbavit. Laserový paprsek pomocí tepla cévku uzavře a ta se časem vstřebá. Odstranit můžete jednotlivé žilky i celé shluky. Nejlepší ochranou je však prevence, a pokud u vás budou problémy se žilkami přetrvávat, obraťte se na svou kosmetičku či dermatoložku pro správnou diagnózu.